Каква е разликата между ендогенна и екзистенцилна депресия?
Каква е разликата между ендогенна и екзистенцилна депресия?
Отговор на зададения въпрос:
Ендогенната депресия е вътрешно обусловена (т.е. не може да се намери някаква външна причина за нея). Тя протича тежко, хронично и често има фамилна анамнеза – т.е. може да се предава наследствено. В профила на Хю Лори (артистът, играещ д-р Хаус) в Уикипедия пише, че от дълги години той се лекува от такова разстройство. Казвам го неслучайно. Превъплъщението му в героя е толкова автентично, защото той играе… себе си.
Екзистенциалната депресия е продиктувана от неудовлетворението от съвременния автоматизиран, рутинно-шаблонен начин на живеене, от усещането за безмислие и повърхностност на съществуването. Когато преди около 2500 години принц Сидхарта установил, че в света съществуват старост, болест и смърт (факти, които баща му години наред умело криел зад стените на двореца), той изпаднал в екзистенциална депресия. Животът му се сторил безсмислен. Напуснал двореца, отказал се от престола и станал аскет. След седем години търсене достигнал до Истината за смисъла на човешкото битие. Оттогава започнали да го наричат Буда (Пробуденият).
Докато ендогенната депресия често изсмуква силите ни и желанието ни за живот, екзистенциалната депресия пробужда търсача в нас и ни отправя на пътуване – в търсене на мястото си във Вселената и мисията си на живота си. Почти всички творци и духовни лидери, хора, които са претърпяли дълбока трансформация на личността и са открили призванието си са изпитали в един или друг момент от живота си този тип депресия
Д-р Тенчев
още от психотерапевта:
- Паник атаки, тревожност, стрес и дистрес — знаци за промяна и как да се справим завинаги с тях - Поредното участие на психотерапевта д-р Димитър Тенчев в „100% будни“, в което споделя ценна информация за най-разпространените психични проблеми, с които се сблъсква съвременният човек.
- Интензивното дишане, лечението на паник атаки, тревожност, депресия и намирането на пътя към себе си - Откровения за дишането в първо лице, като път към изгубеното си аз и разкриване на пълния потенциал на личността, който изразява това „аз“ като творец върху платното на живота. Д-р Димитър Тенчев гостува на Деляна Маринова (Джуджи) в Healthy Lifestyle.